ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 23-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին»  եւ կից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենքների նախագծերի փաթեթը:  Այն ներկայացրել է  ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը: Զեկուցողը նշել է, որ Ազգային ժողովն արդեն ընդունել է փոփոխությունների փաթեթ, որով կարգավորվել  է Երեւան քաղաքում շրջիկ առեւտուրը, ամրագրվել են ավագանու լիազորությունները: Մասնավորապես` շրջիկ առեւտրի կազմակերպման հետ կապված հարցերը, առեւտրի համար նախատեսված կամ թույլատրելի տարածքները սահմանում է ավագանին:
Փոխնախարարը հիշեցրել է, որ ԱԺ նիստում հարց էր հնչել, թե ինչու՞ է շրջիկ առեւտուրը թույլատրվում միայն Երեւանում, ինչին ի պատասխան` նշվել էր, որ «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին»  օրենքը  կկիրարկվի մայրաքաղաքում եւ որոշ ժամանակ անց, հաշվի առնելով արդյունքները,  այն  կտարածվի նաեւ մյուս համայնքների վրա:  «Պահը հասունացել է եւ որոշակի առումով արդեն ունենք  միավորված համայնքներ:  Հայաստանում գրանցվում է զբոսաշրջության աճ, կան թիրախային կետեր, որտեղ շրջիկ առեւտուրը կարող է օգտակար լինել: Այս օրենսդրական փաթեթով առաջարկում ենք կարգավորումները կիրառել նաեւ բոլոր համայնքներում»,- ասել է Վաչե Տերտերյանը:
Զեկուցողը հավելել է, որ  աշխատանքներն իրականացվելու են առցանց. բոլոր համայնքներն ունեն էլեկտրոնային հարթակներ:
Փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում  գրավոր առաջարկություններ չեն ստացվել:

The RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection debated the package of draft laws providing for amendments and addenda to the draft law on Trade and Services and the related laws at the sitting of April 23 in the second reading. It was presented by the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan. The rapporteur noted that the National Assembly has already adopted a package of amendments, which regulated itinerant trade in the city of Yerevan, fixed the powers of the Council of Elders. In particular, issues related to the organization of itinerant trade, areas intended or allowed for trade are defined by the Council of Elders.
The Deputy Minister reminded that a question was raised at the NA sitting, why itinerant trade is allowed only in Yerevan, in response to which it was stated that the law on Trade and Services will be enforced in the capital and after some time, taking into consideration the results, it will be extended on other communities as well. “The time has come and in a certain sense we already have united communities. There is an increase in tourism in Armenia, there are target points where itinerant trade can be useful. With this legislative package, we propose to apply the regulations in all the communities as well,” Vache Terteryan said.
The rapporteur added that the work will be done online: All the communities have electronic platforms.
The Deputy Minister informed that no written proposals were received during the period from the first to the second reading.